Jako akcjonariusz spółki, w nawiązaniu do raportu bieżącego 13/2025 z dnia 31.03.2025r. oraz przekazanego dalej komunikatu o zamiarze ogłoszenia wezwania, zwracam się z pytaniem kiedy zamierzają Państwo ogłosić wezwanie, gdyż wskazany termin w komunikacie (02.04.2025r.) minął już blisko 2 tygodnie temu.
Odpowiedź z dnia 16 kwietnia 2025 r.Informujemy, iż zgodnie z informacjami przekazanymi Spółce, termin wskazany w raporcie bieżącym nr 13/2025 z dnia 31 marca 2025 r. dotyczył ostatecznego terminu przyszykowania treści wezwania, który został wskazany w umowie dotyczącej przeprowadzenia wezwania na akcje CDA S.A., zawartej pomiędzy Wzywającymi a podmiotem pośredniczącym. Zgodnie z warunkami umowy, treść planowanego wezwania została ostatecznie ustalona w ww. terminie.
W związku z finalizacją treści wezwania, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w dniu 3 kwietnia 2025 r., w zakresie wymaganym przez Ustawę z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, opublikowana została informacja o zamiarze ogłoszenia wezwania przez osoby wzywające. Informacja zgodnie z zapisami Ustawy została przekazana do wiadomości publicznej za pośrednictwem agencji informacyjnej i dostępna jest pod adresem:
Spółka wskazuje, że zgodnie z posiadanymi przez nią informacjami, wezwanie zostanie ogłoszone w terminach wskazanych w przepisach Ustawy o ofercie publicznej, w tym tych wynikających z art. 77c, 77d i 79f ww. Ustawy. Spółka zaznacza, że nie jest w stanie podać dokładnych terminów związanych z wezwaniem, zważywszy na to, że termin jego ogłoszenia uzależniony jest od czynników niezależnych od Spółki, m.in. tj. ewentualne zgłoszenie przez Komisję Nadzoru Finansowego żądań wprowadzenia niezbędnych zmian lub uzupełnień w treści wezwania, przekazania wyjaśnień w jego zakresie lub dokonania zmiany rodzaju lub wysokości zabezpieczenia wezwania. Czynniki te mogą potencjalnie wydłużyć termin ogłoszenia wezwania.
Dlaczego zgodnie z rb 13/2025 do 2 kwietnia nie zostało ogłoszone wezwanie ?
Czy Spółka może wyjaśnić sprzedaż akcji przez osobę zarządczą oraz decyzję o wstrzymaniu dywidendy w kontekście wezwania do sprzedaży?
Odpowiedź z dnia 16 kwietnia 2025 r.Informujemy, że wskazany w raporcie bieżącym ESPI nr 13/2025 z dnia 31 marca 2025 r. termin dotyczył ostatecznego terminu przyszykowania treści wezwania, który został wskazany w umowie dotyczącej przyszykowania i przeprowadzenia wezwania na akcje CDA S.A., zawartej pomiędzy Wzywającymi a podmiotem pośredniczącym. Zgodnie z warunkami umowy, treść planowanego wezwania została sfinalizowana w ww. terminie.
W związku z finalizacją treści umowy, do wiadomości publicznej w dniu 3 kwietnia 2025 r., w zakresie i terminie wymaganym przez Ustawę z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, przekazana została do wiadomości publicznej informacja o zamiarze ogłoszenia wezwania przez Wzywających. Informacja zgodnie z zapisami Ustawy została przekazana za pośrednictwem agencji informacyjnej i dostępna jest pod adresem:
Ponadto informujemy, że decyzja o wstrzymaniu rekomendacji dywidendy podjęta w czerwcu 2024 r. związana była z przewidywanymi skutkami wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która weszła w życie 20 września 2024 r. Decyzja została podjęta w związku z niepewnością, jaką dla działalności operacyjnej Spółki i jej wyników finansowych przedstawiają nowe przepisy nowelizacji, dotyczące m.in. konieczności uiszczania tantiem Organizacjom Zbiorowego Zarządzania. Spółka informowała szerzej o wpływie nowych przepisów na jej działalność w raportach ESPI nr 7/2024 z dnia 27 czerwca 2024 r. oraz ESPI nr 16/2024 z dnia 20 września 2024 r. W dniu 12 grudnia 2024 r., w związku z nowelizacją Ustawy, do siedziby Spółki wpłynęło wezwanie do zapłaty od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS "z tytułu wynagrodzenia za publiczne udostępnianie utworów za okres od 1 stycznia 2015 do 30 września 2024 roku", o czym Spółka informowała w raporcie ESPI nr 23/2024 z dnia 12 grudnia 2024 r. Kwota wyszczególniona w wezwaniu wyniosła 11.015.732,00 zł, co stanowi 10,6% rocznego przychodu, jaki Spółka wygenerowała w 2024 r. oraz 41,7% zysku netto Spółki za ten rok. Podjęta decyzja o wstrzymaniu rekomendacji dywidendy miała na celu ochronę interesów Spółki i jej Akcjonariuszy oraz zabezpieczenie jej przed możliwymi, negatywnymi skutkami wprowadzenia nowelizacji Ustawy w życie, w tym zachowaniu odpowiedniej płynności w razie podwyższenia kosztów notowanych w działalności Spółki z powodu zmian wynikających z nowelizacji.
Informujemy także, że zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki, decyzja Pana Wolfganga Laskowskiego o zbyciu akcji związana była wyłącznie z prywatną sytuacją akcjonariusza. Zaznaczamy, że Spółka nie posiada wpływu na decyzje sprzedaży lub kupna jej instrumentów finansowych, jakie podejmowane są przez poszczególnych inwestorów.
Z poważaniem
Zespół relacji inwestorskich CDA S.A.
Pytanie z dnia 23 stycznia 2025 r.:
Proszę o wskazanie raportów bieżących w których Pan Laskowski informował o nabyciu akcji?
Jeżeli takich nie ma, proszę o informację, czy obowiązywały inne obowiązki informacyjne w momencie nabywania akcji przez Pana Laskowskiego, lub czy Pan Laskowski pełnił w momencie ich nabywania inną funkcję?
Odpowiedź z dnia 6 lutego 2025 r.:
Informujemy, że w momencie obejmowania akcji Pan Wolfgang Laskowski nie podlegał obowiązkowi informowania w trybie art. 19 MAR o transakcjach zawieranych na własny rachunek w odniesieniu do instrumentów finansowych CDA S.A., ponieważ wartość każdej z transakcji polegających na objęciu akcji nie przekraczała limitu 5 000 EUR, po którego przekroczeniu w danym roku kalendarzowym zgodnie z ust. 8 art. 19 rozporządzenia MAR osoby pełniące obowiązki zarządcze były zobowiązane powiadamiać emitentów o transakcjach dokonywanych na ich instrumentach finansowych.
Pan Wolfgang Laskowski obejmował akcje serii E w ramach programu motywacyjnego CDA S.A. na lata 2019 - 2022, przyjętego uchwałą nr 12 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 28 czerwca 2019 roku. Spółka informowała o przyjęciu programu motywacyjnego w raporcie ESPI nr 8/2019 z dnia 28 czerwca 2019 r. Spółka informowała o cenie emisyjnej akcji serii E m.in. w raportach EBI informujących o podwyższeniu kapitału zakładowego w związku z programem motywacyjnym.
Wartość objęcia akcji przez Pana Wolfganga Laskowskiego w ramach programu motywacyjnego w żadnym kolejnym roku ich objęcia (lata 2020, 2021, 2022, 2023) nie przekroczyła wartości 5 000 EUR wskazanej w obowiązującym przed 4 grudnia 2024 r. ustępie 8 artykułu 19 rozporządzenia MAR. Z uwagi na powyższe, Pan Wolfgang Laskowski był zwolniony z obowiązku informowania o objęciu akcji.
Pytanie z dnia 10 stycznia 2025 r.:
Czy spółka ma obowiązek przekazania w raporcie informację o stanie posiadania akcji pełnomocnika Zarządu Jeżeli tak, proszę o przekazanie takiej informacji stosowanym raportem.
Odpowiedź z dnia 21 stycznia 2025 r.:
Informujemy, że CDA S.A. nie ma obowiązku przekazywania w formie raportów bieżących stanu posiadania akcji p. Wolfganga Laskowskiego. Spółka zgodnie z art. 70 pkt 1) Ustawy o ofercie, w związku z art. 69 tej Ustawy, zobowiązana jest przekazywać informacje o posiadanej liczbie akcji oraz liczbie głosów z tych akcji jedynie w przypadku akcjonariuszy, którzy osiągnęli lub przekroczyli próg 5% ogólnej liczby głosów w Spółce. Ponadto informujemy, że Spółka nie posiada wglądu w obecną liczbę akcji posiadanych przez p. Wolfganga Laskowskiego oraz nie ma wpływu na decyzje sprzedaży lub kupna jej instrumentów finansowych, jakie podejmowane są przez poszczególnych inwestorów.
Pytanie z dnia 26 listopada 2024 r.:
Czy Pan Wolfgang Laskowski posiada wiedzę nt. szacunkowych kosztów (konkretne propozycje OZZ) ustawy autorskiej jeżeli tak to w ramach równego dostępu do informacji proszę o przekazanie tych kosztów raportem bieżącym)
Odpowiedź z dnia 29 listopada 2024 r.:
Informujemy, że Pan Wolfgang Laskowski nie posiada informacji nt. szacunkowych kosztów wynikających z nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto informujemy, że Pan Wolfgang Laskowski nie uczestniczy ani nie uczestniczył w żadnym etapie procesu negocjacji, jaki Spółka podjęła z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania w efekcie wprowadzenia nowelizacji Ustawy w życie.
Pytanie z dnia 19 sierpnia 2024 r.
Czy Spółka może odnieść się do sprzedaży akcji przez insidera w kontekście zmian w prawie autorskim?
Odpowiedź z dnia 20 sierpnia 2024 r.:
Informujemy, że zgodnie z najlepszą wiedzą Spółki decyzja Pana Wolfganga Laskowskiego o zbyciu akcji nie jest związana ze zmianami w polskim porządku prawnym dotyczącymi prawa autorskiego i wynika z sytuacji prywatnej akcjonariusza, przy czym została podjęta jeszcze w okresie zamkniętym, tj. w okresie 30 dni kalendarzowych poprzedzających publikację raportu kwartalnego Spółki za II kwartał 2024 roku, podczas którego Pan Wolfgang Laskowski jako osoba pełniąca obowiązki zarządcze nie mógł dokonywać transakcji na instrumentach finansowych Spółki. Informujemy, że przepisy Ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim nie zostały jeszcze wprowadzone do polskiego porządku prawnego. Zgodnie z informacją opublikowaną na oficjalnej stronie Prezydenta RP, przepisy Ustawy mają wejść w życie po upływie miesiąca od dnia jej ogłoszenia (Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 19 sierpnia 2024 r.), z wyjątkiem art. 1 pkt 21 Ustawy, który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Jest to przepis określający, że artyści wykonawcy utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego będą uprawnieni do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wskazujemy również, że zgodnie z przesłanymi powiadomieniami Pan Wolfgang Laskowski dokonał po raz pierwszy zbycia akcji w dniu 7 sierpnia 2024 r. (koniec okresu zamkniętego), co wyprzedza podpisanie Ustawy przez Prezydenta o okres tygodnia (Ustawa podpisana została 14 sierpnia 2024 r.).
Pytania z dnia 27 czerwca 2024 r.:
Z jakich względów Spółka opublikowała raport bieżący o wstrzymaniu dywidendy i zmianie ustawy o prawie autorskim?
Jakie gałęzie działalności Spółki obejmą tantiemy uiszczane na rzecz twórców?
Odpowiedź z dnia 3 lipca 2024 r.:
Informujemy, że decyzja Zarządu Spółki została podjęta na podstawie przewidywanego wpływu na Spółkę Ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (ustawa została uchwalona przez Sejm RP 28 czerwca 2024 r., a następnie 1 lipca przekazana do Senatu, gdzie będzie rozpatrywana na posiedzeniu wyznaczonym na 9 lipca 2024 r.), która w ocenie Zarządu znacząco przełoży się na działalność Spółki. Zarząd przewiduje, że z uwagi na szybki postęp prac nad Ustawą, zostanie ona w niedługim czasie wprowadzona do polskiego porządku prawnego, w związku z czym stara się na bieżąco podejmować działania mające na celu ochronę interesu Spółki oraz jej akcjonariuszy. Zarząd dąży do udostępniania akcjonariuszom wszelkich informacji istotnych dla Spółki w chwili ich powstania, w tym również takich, które w ocenie Zarządu znacznie przekładają się na możliwość realizacji zdarzeń korporacyjnych, tj. wypłata dywidendy.
Ponadto informujemy, że zgodnie z obecną wiedzą Zarządu, obowiązek uiszczania tantiem od eksploatowania treści audiowizualnych w Internecie obejmie treści wyświetlane w ramach zawartości platformy CDA Premium oraz usługi CDA TV, w tym wpływy uzyskiwane z opłat subskrypcyjnych z działalności w segmencie sVOD (CDA Premium) oraz OTT (CDA TV - tantiemy uiszczane z tytułu reemisji programów telewizyjnych). Sposoby udostępniania treści, które podlegają uiszczaniu tantiem, wskazane są w publicznie dostępnych tabelach wynagrodzeń autorskich publikowanych przez poszczególne Organizacje Zbiorowego Zarządzania działające w Polsce.
Pytanie z dnia 22 maja 2024 r.
Na który dzień spółka ustaliła dzień wypłaty dywidendy za rok 2024?
Odpowiedź z dnia 22 maja 2024 r.:
Informujemy, że terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone przez Spółkę. Proponowane terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy uległy zmianie w związku z przeniesieniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki z dnia 8 maja 2024 r. na dzień 7 czerwca 2024 r. Nowe proponowane terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy zostały przedstawione w projektach uchwał na najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki i zostały zaproponowane odpowiednio na dzień 6 września 2024 r. oraz 26 września 2024 r.
Pytanie z dnia 16 maja 2024 r.:
Otrzymałem dywidendę która, jak wynika z informacji, które opublikowała spółka, nie została jeszcze zatwierdzona przez WZA. Proszę o odniesie się do tej sytuacji.
Odpowiedź z dnia 16 maja 2024 r.:
Informujemy, że Spółka nie podejmowała żadnych działań mających na celu wypłatę dywidendy w dniu 16 maja 2024 r., w tym nie został zgłoszony zamiar wypłaty dywidendy ani nie nastąpiło przelanie środków przeznaczonych na dywidendę do instytucji pośredniczącej w procesie wypłaty dywidendy - Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Spółka nie wypłacała i nie planuje wypłacać dywidendy innymi kanałami.
Proponowane terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy uległy zmianie w związku z przeniesieniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy z dnia 8 maja 2024 r. na dzień 7 czerwca 2024 r. Nowe proponowane terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy zostały przedstawione w projektach uchwał na najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie, które podejmie ostateczną decyzję w przedmiocie wypłaty dywidendy. Nowe proponowane terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy zostały wyznaczone odpowiednio na dzień 6 września 2024 r. oraz 26 września 2024 r. Spółka nie przewiduje zmiany w zarekomendowanych przez Zarząd wysokościach kwot przeznaczonych na dywidendę.
Pytanie z dnia 9 maja 2024 r.:
Czy w związku z odwołaniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki terminy dywidendy są nadal aktualne?
Odpowiedź z dnia 9 maja 2024 r.:
W związku z odwołaniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CDA S.A., ze względu na konieczność zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki za 2023 r. przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie przed podjęciem decyzji o wypłacie dywidendy, terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy ulegną zmianie.
Dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy zostaną zaproponowane w propozycjach uchwał na najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie, które Spółka opublikuje w niedługim czasie. Zwyczajne Walne Zgromadzenie podejmuje ostateczną decyzję w przedmiocie wypłaty dywidendy i ustalenia terminów związanych z dywidendą.
Spółka nie przewiduje zmian w zarekomendowanych przez Zarząd wysokościach kwot przeznaczonych na dywidendę.
Pytanie z dnia 4 maja 2024 r.:
Czy w związku z odwołaniem walnego zgromadzenia, wypłata dywidendy będzie opóźniona?
Odpowiedź z dnia 7 maja 2024 r.:
Informujemy, że w związku z odwołaniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CDA S.A., ze względu na konieczność zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki za 2023 r. przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie przed podjęciem decyzji o wypłacie dywidendy, terminy dnia dywidendy oraz wypłaty dywidendy ulegną zmianie.
Dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy zostaną zaproponowane w propozycjach uchwał na najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie, które podejmie ostateczną decyzję w przedmiocie wypłaty dywidendy i ustalenia terminów związanych z dywidendą.
Spółka nie przewiduje zmian w zarekomendowanych przez Zarząd wysokościach kwot przeznaczonych na dywidendę.