Rozwiń menu

Historia Spółki

Początki serwisu CDA.pl sięgają 2004 roku. Portal do 2010 roku był hobbystycznie rozwijany jako jeden z elementów działalności internetowej przez założyciela - Łukasza Ćwieka. W chwili utworzenia portalu na rynku nie funkcjonowały serwisy o zbliżonych funkcjonalnościach. Jako przykład warto wskazać YouTube, który został założony rok później. Ze względu na innowacyjność, serwis od początku swojego istnienia cieszył się popularnością.

W 2010 roku nastąpiła gruntowna przebudowa CDA.pl, która zmierzała w kierunku udostępnienia w Internecie miejsca skupiającego treści rozrywkowe dla młodzieży w wieku 15-35 lat, takich jak humorystyczne obrazki, żartobliwe filmy wideo, oraz gry przeglądarkowe. Poza możliwością publikowania i przeglądania treści, użytkownikom zostały udostępnione dodatkowe, pełne funkcje portalu społecznościowego. Wdrożenie wyżej wymienionych funkcjonalności zaskarbiło sympatię użytkowników, zaś portal systematycznie zwiększał zasięg wśród polskich internautów. Warto dodatkowo zaznaczyć, że znany obecnie kształt serwisu powstał na kanwie autorskiego serwisu społecznościowego, który umożliwił użytkownikom dodawanie filmów video, gier przeglądarkowych, żartobliwych grafik.

Dynamiczny rozwój portalu przyczynił się do podjęcia decyzji o odejściu od jego prowadzenia w ramach hobbystycznej działalności na rzecz jego komercjalizacji. W kwietniu 2012 r. powołano spółkę CwMedia sp. z o.o. sp. k. (poprzednik prawny Emitenta), której powierzono operowanie serwisem CDA.pl. W działalność Spółki zaangażował się ojciec założyciela, Pan Jarosław Ćwiek, który aktualnie pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Wraz z ukierunkowaniem serwisu na zwiększenie jego monetyzacji, rozpoczęto pozyskiwanie kontrahentów do kooperacji. W 2012 r. nawiązano współpracę z Plinga GmbH, jednym z największych dostawców gier społecznościowych w Europie. W tym samym roku na stronie pojawiły się także pierwsze reklamy video oraz wprowadzona została możliwość osadzania wideo na stronach zewnętrznych. Opracowano również mobilną wersję strony, w pełni kompatybilną z systemami Android, a niedługo potem uruchomiono wersję na urządzenia z systemami iOS.

Pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o stopniowej zmianie profilu portalu. Nastąpiło zacieśnienie współpracy dotyczącej ochrony praw autorskich w CDA. Został stworzony panel do filtrowania i usuwania treści z CDA dla właścicieli praw autorskich. Natomiast na początku 2015 roku uruchomiono program partnerski dla zweryfikowanych dostawców treści - Youtuberów, profesjonalnych twórców wideo, wraz z możliwością śledzenia „na żywo” statystyk dotyczących przychodów dla poszczególnych twórców oraz możliwością ustawienia tzw. geoblokady.

W 2015 roku Spółka kontynuowała pozyskiwanie nowych kontrahentów, celem rozbudowania bazy dostępnych treści. Nawiązano współpracę z agencją consultingu filmowego Horizontal Line, pozyskano dostęp m. in. do katalogu Filmoteki Narodowej. Podpisano również umowy z agencją consultingu filmowego BB Media oraz z dystrybutorem Media Distribution Worldwide Ltd, dzięki którym rozbudowano bazę filmów dokumentalnych i pełnometrażowych, dostępnych w modelu aVOD (advertising VOD). Nawiązano współpracę m.in. z dystrybutorem Epelpol Distribution oraz Gamellon - agencją zrzeszająca m. in. tzw. gamerów, podpisano też umowę z Kino Świat. Równolegle prowadzono prace w zakresie rozwoju infrastruktury portalu i jego funkcjonalności. Stworzono panel do masowego zarządzania treściami dla agencji i pośredników z myślą o agencjach zrzeszających Youtuberów, twórców wideo, vlogerów itp., a z uwagi na stały przyrost użytkowników, publikowanych i wyświetlanych treści rozpoczęto prace nad autorskim rozwiązaniem loadbalancingu dla materiałów wideo, które pozwoliły zoptymalizować koszty i zapewniają aktualnie optymalną stabilność całej infrastruktury. W listopadzie 2015 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem do zmiany modelu biznesowego i uruchomienia usługi VOD pod marką CDA Premium, dostępnej w ramach comiesięcznych abonamentów (model subskrypcyjny).

W styczniu 2016 r. uruchomiono usługę w modelu sVOD (subscription VOD), co stanowiło punkt zwrotny w historii działalności serwisu. Sekcja CDA Premium została uruchomiona w styczniu 2016 roku, w odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się rynek VOD oraz w celu zwiększenia możliwości monetyzacji wśród zbudowanej bazy użytkowników. Strategia działalności została ukierunkowana na rozwój nowego segmentu, zintensyfikowano działania mające na celu rozbudowę bazy dostępnych treści. Na potrzeby świadczenia usług sVOD, portal został zintegrowany z płatnościami online.

W pierwszym półroczu 2016 r. pozyskano również kolejnych dystrybutorów filmowych do współpracy: Polmedia, SDT Film, Studio Miniatur Filmowych. Zawarto współpracę z agencją consultingu filmowego Media4Fun. Pozyskano dostęp do katalogów dystrybutorów takich jak Vue Movie, SPInkafilmstudio czy Figaro oraz do katalogu bajek SMF. Warto zaznaczyć, że na mocy umowy ze Studiem Miniatur Filmowych CwMedia będzie koproducentem drugiej serii popularnego serialu animowanego Mami Fatale. W kolejnych miesiącach podpisano także umowy z agencją Epicmakers.TV (Agora), z Grupą ZPR, z dystrybutorem Vitra Film, z dystrybutorem Vision Film, z dystrybutorem M2Films, z agencją zrzeszającą Youtuberów - Video Brothers oraz z Independent Digital - agencją zrzeszającą Youtuberów, muzyków i dystrybutorów filmowych, co umożliwiło pozyskanie dostępu do katalogu dystrybutora: Aurora oraz Vivarto.

W 2016 r. nastąpiło też przejście na najnowocześniejszą infrastrukturę bazy danych, wprowadzona została optymalizacja infrastruktury, pozwalająca na zwiększenie skali zasięgu serwisu. Zaprezentowano także nowy player HTML5. Wdrożono autorski, inteligentny systemu kolejkowania reklam VAST, dodano także obsługę Chromecast w playerze HTML5.

W związku z dynamicznym rozwojem sekcji VOD, podjęto decyzję o przekształceniu CwMedia sp. z o.o. sp. k. w spółkę akcyjną. 3 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wydał decyzję o wpisie CwMedia S.A. do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000671280.

W 2017 r. kontynuowano prace w zakresie rozwoju sekcji VOD. Na dzień publikacji Memorandum Informacyjnego, w ramach rozbudowy sekcji CDA Premium, Emitent współpracuje z dystrybutorami filmowymi oraz pośrednikami, m.in. Kino Świat, BestFilm, Media4Fun, Filmoteka Narodowa, HAGI Film, Studio Miniatur Filmowych, Vision Film, Solopan, Polmedia, Vivarto, Vitra Film, Aurora Films, Bomba Film, Against Gravity, Kondrat Media, Figaro Film, Spinka Film Studio, SDT, Independent Digital, Grupa ZPR Media.