Rozwiń menu

Profil działalności

CDA Spółka Akcyjna to operator portalu CDA.pl – najpopularniejszego niezależnego serwisu rozrywkowego w Polsce, który oferuje dostęp do wysokiej jakości pełnometrażowych filmów oraz seriali w płatnym modelu VOD (usługa „wideo na żądanie”).

Treści są udostępniane w sekcji CDA Premium na zasadzie odrębnych licencji (umów dystrybucyjnych) od wydawców i dystrybutorów. Spółka rozwija sekcję VOD przy współpracy z bezpośrednio z dystrybutorami i wydawcami, jak również z pośrednikami.

Równolegle portal działa również jako odrębna hybrydowa, hostingowa, internetowa platforma społecznościowa, w ramach której miłośnicy treści rozrywkowych oraz vlogerzy i partnerzy CDA.pl mogą samodzielnie dodawać różnego rodzaju materiały. Zawartość serwisu to treści tzw. „User Generated Content”. Dostęp do treści dodawanych „społecznościowo” jest darmowy dla wszystkich odbiorców.

Portal umożliwia swoim użytkownikom przeglądanie i dodawanie treści w następujących segmentach:

  • Filmy – materiały wideo podzielone na różne kategorie tematyczne,
  • Grafiki – humorystyczne obrazki przeglądane w postaci jednego długiego ciągu obrazków, dostarczane przez użytkowników serwisu,
  • Gry online – gry, w szczególności w technologii Flash podzielone na kategorie tematyczne dostarczane przez partnerów serwisu oraz użytkowników.

Użytkownicy mają możliwość samodzielnego dodawania treści według ich rodzaju (wideo, gra online, grafika/obrazek), zgodnie z regulaminem portalu. Użytkownicy w postaci partnerów i vlogerów poza funkcją dodawania własnych filmów, mogą dodatkowo połączyć kanał na Youtube z CDA.pl, mają również możliwość zarabiania na prowizji z reklam, wyświetlanych przy dodanych przez nich treściach.

Sekcja CDA Premium

Kluczowym elementem serwisu jest sekcja CDA Premium, dedykowana materiałom filmowym dostarczanym przez oficjalnych, zweryfikowanych dystrybutorów filmowych. Dostęp do CDA Premium odbywa się na zasadzie subskrypcyjnego VOD (sVOD).

W ramach sekcji CDA Premium Emitent oferuje bazę ponad 2,5 tys. filmów pełnometrażowych i 15 pełnych sezonów seriali, która jest dostępna w odpłatnym modelu subskrypcyjnym VOD. W tym segmencie treści są publikowane tylko i wyłącznie przez administratora portalu lub partnera na zasadzie stosownych licencji pozyskanych od dysponentów praw autorskich (autorów, producentów, dystrybutorów). W zakresie dostarczania treści i rozwijania sekcji Premium, Emitent współpracuje z dystrybutorami filmowymi oraz pośrednikami, m.in. Kino Świat, BestFilm, Media4Fun, Filmoteka Narodowa, HAGI Film, Studio Miniatur Filmowych, Vision Film, Solopan, Polmedia, Vivarto, Vitra Film, Aurora Films, Bomba Film, Against Gravity, Kondrat Media, Figaro Film, Spinka Film Studio, SDT, Independent Digital, Grupa ZPR Media.

Sekcja Premium charakteryzuje się dostępem do szerszego katalogu filmów i seriali, jak również priorytetowym transferem oraz brakiem wyświetlania reklam w całym serwisie.

CDA Premium generuje przychody z tytułu wykupionych abonamentów. Koszt miesięcznej subskrypcji (sVOD) wynosi 19,90 zł brutto. Dodatkowo część materiałów Premium jest udostępniana na zasadzie reklamowego VOD (advertising VOD – aVOD).

Sekcja User Generated Content

Ogólnodostępna sekcja portalu monetyzuje poprzez emitowanie materiałów reklamowych wraz z wyświetlaniem treści przez użytkowników.

Należy przy tym podkreślić, że działalność portalu jako społecznościowej platformy hostingowej jest w pełni zgodna z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Specyfika działalności prowadzonej przez Spółkę jest związana z procedurą notice & takedown wynikającą z art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie obowiązującymi przepisami, nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając ich zasoby nie wie o bezprawnym charakterze tych danych, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych. Zgodnie z konstrukcją notice & takedown, Spółka jako operator portalu CDA.pl jest zwolniona z odpowiedzialności przy zachowaniu przesłanek braku wiedzy na temat bezprawnego charakteru danych oraz usunięcia tych danych po otrzymaniu zawiadomienia: urzędowego (np. wyrok sądu) lub dostatecznie mocno uprawdopodobniającego, że dane mają bezprawny charakter (np. informacja o tym, że utwór jest objęty ochroną prawno-autorską pochodząca od właściciela tego utworu). Co więcej, na mocy art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną podmiot, który świadczy usługi związane z hostingiem, udostępnianiem danych przesłanych przez innych użytkowników Internetu, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych. Spółka na bieżąco usuwa z portalu treści nielegalne po uprzednich zgłoszeniach, dokonanych przez uprawnione do tego podmioty.

Emitent jako administrator portalu wdrożył wszystkie niezbędne mechanizmy mające na celu ochronę praw autorskich w materiałach udostępnianych przez użytkowników.

Model biznesowy

Model biznesowy portalu CDA.pl zakłada monetyzację poprzez emitowanie różnego rodzaju reklam na komputerach PC/Laptop oraz urządzeniach mobilnych. Oferta Emitenta obejmuje wyświetlanie materiałów marketingowych takich jak video (w tym aVOD), bannery czy reklamy kontekstowe. Segment CDA Premium generuje przychody z tytułu wykupionych abonamentów (sVOD).

Przewagi konkurencyjne

Spółka na rynku konkuruje poprzez rozbudowywanie wysokiej jakości bazy filmów i seriali. Dodatkowym sposobem konkurowania przez Spółkę jest stworzenie możliwość elastycznego rozliczania się za dostęp do wysokiej jakości treści:

  • sVOD – model subskrypcyjny, w którym za kwotę 19,90 zł miesięcznie użytkownik otrzymuje nielimitowany dostęp do treści, wolnych od reklam,
  • aVOD – model bazujący na reklamach, dostęp do treści jest darmowy w zamian za oglądanie reklam.

Dodatkowo warto zauważyć, że w ramach funkcjonowania jako społecznościowa platforma hostingowa, to użytkownicy sami generują treści, dopasowywane do preferencji grupy docelowej. Ponadto portal dostarcza rozrywkę na wielu poziomach - filmy wideo, gry i śmieszne obrazki. Pozwala to przykuć uwagę użytkownika, w szczególności najmłodszych internautów, którzy korzystają zarówno z gier przeglądarkowych, jak i oglądają krótkie, żartobliwe filmiki.

Przewaga konkurencyjna Spółki również bazuje na przyzwyczajeniu użytkowników oraz ich lojalności. Powyższe przekłada się na częstotliwość wyszukiwania frazy „cda” w wyszukiwarce Google, co w połączeniu z autorskimi opisami zamieszczanymi przy każdym filmie i serialu z sekcji CDA Premium, przekłada się na wysokie pozycjonowanie.

Wykres: Top 20 domen polskiego Internetu, liczba użytkowników [mln], wrzesień 2017

Źródło: Gemius

Mając na uwadze specyfikę działalności, warto mieć na uwadze bariery wejścia na rynku, na którym działa Emitent:

  • rozpoznawalność marki,
  • czas potrzebny do zbudowania licznej bazy użytkowników,
  • dostęp do licencji, które wymagają nakładów kapitałowych,
  • dostęp do technologii, która jest w stanie bezawaryjnie i płynnie obsłużyć duży ruch na stronie.